Na benefičním Koncertu dětem Ukrajiny se vybralo přes 16 mil. Kč

Skupina Prima v neděli večer uspořádala benefiční Koncert dětem Ukrajiny, který se uskutečnil v pražském Foru Karlín na podporu dětem Ukrajiny. Během večera se podařilo na sbírku Českého červeného kříže, která pomáhá dětem na Ukrajině, vybrat 16 005 337 Kč. Získaný výtěžek poputuje na zakoupení nového přístrojového vybavení a zdravotnického materiálu na dětská oddělení a do dětských nemocnic na Ukrajině. Partnerem celé sbírky v rámci realizace pomoci je Ukrajinský červený kříž (Ukrainian Red Cross Society). Bez nároku na honorář na benefiční akci vystoupili například Janek Ledecký, Petr Janda, Monika Absolonová, Václav Noid Bárta, Dasha, Anna Julie Slováčková, Olga Lounová, skupiny Support Lesbiens, Slza a Jelen. Celým večerem provázel moderátor Libor Bouček.

„Vlna solidarity, která se objevila v souvislosti s válkou na Ukrajině, je neuvěřitelná, každodenně tyto malé i velké příběhy pomoci mapujeme ve vysílání mimořádného zpravodajství CNN Prima NEWS,“ říká Marek Singer, generální ředitel skupiny Prima, a dodává: „Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří benefiční koncert na podporu dětí na Ukrajině podpořili i sebemenší částkou, protože děti jsou nejzranitelnější skupinou, válka nečekaně zasáhla jejich životy, proto jsme se za skupinu Prima jsme rozhodli darovat částku ve výši nejméně jednoho milionu korun, která je odvozena z výdělku odvysílaných reklam na kanálu CNN Prima NEWS. Rád bych také poděkoval vystupujícím umělcům, kteří se během večera vzdali svého nároku na honorář a přišli pomoci dobré věci. A velké díky také patří všem našim obchodním partnerům, kteří se rozhodli do sbírky Českého červeného kříže věnovat přes sedm milionů korun.“

„Výtěžek z koncertu mě opravdu mile překvapil, i to, že dokonce již před ním veřejnost do sbírky darovala přes 1,5 mil. Kč a celkově se nám podařilo vybrat úžasnou částku přes 16 milionů korun. Jsme rádi, že diváci během večera otevřeli svá srdce a přispěli. Díky této částce můžeme zmírnit následky války pro nejmenší, které konflikt na Ukrajině krutě zasáhl,“ říká Josef Konečný, ředitel Českého červeného kříže.

Mezi významné dárce, kteří během večera přispěli do sbírky Českého červeného kříže, patří Trinity Bank s darem ve výši 5 milionů korun. Dále společnost Madeta, Česká podnikatelská pojišťovna, ECO INVESTMENT, Bauhaus, KNOWLIMITS Group, inSPORTline, Sedita a SCANquilt (společnost SILEX).

Libor Bouček byl i autorem scénáře celého koncertu, a ač už jich za svoji kariéru napsal tisíce, tento považuje za nejtěžší: „Tentokrát to bylo těžší, protože jsou to témata, která běžně nedělám, dotýká se to oblasti, kde jde o lidské životy. Pamatuji si, jak jsem to doma psal – moje rodina už spala a najednou jsem si čím dál silněji uvědomoval, co se to děje. Myslím si, že tohle je ten okamžik, kdy je pomoc samozřejmá. Jedeme v tom všichni spolu. Těžší večer jsem nezažil.“

„Jsem ráda, že jsme se tu všichni sešli, situace je taková, že bychom si měli pomáhat. Dojímá mě to, jsem vděčná za tu pospolitost, i když je hrozně smutné, že nás spojila taková tragédie, a já jen doufám, že brzy skončí,“ říká dojatě zpěvačka Monika Absolonová, která situaci už probírá se svým šestiletým synem Tadeášem. „Komunikovat s dětmi o válce je těžké, ale myslím si, že je důležité dětem nelhat. Tadeáš má kamarádku Marušku z Ukrajiny. Říkal mi: Mamko, co bude ta chudák Maruška dělat? To mě úplně zamrazilo. Můj děda jako jediný z rodiny přežil koncentrační tábor v Osvětimi – když mi o tom vyprávěl, tak já jsem vždycky věřila, že je to historie, ze které jsme poučili, a teď najednou se bojím. Proto jsem moc ráda, že Ukrajina se nevzdává, že vy jste se nevzdali a jsme s nimi takto na dálku,“ řekla emotivně v úvodním projevu Monika Absolonová, která na benefičním koncertě zazpívala píseň Karla Gotta Jdi za štěstím.

Petr Janda, frontman kapely Olympic, na koncertu zazpíval s Maxibandem dvě písničky – Otázky a Okno mé lásky – a skromně prozradil, jak pomohl ukrajinským maminkám. „Nemyslím si, že jsem udělal něco neobvyklého, myslím, že to udělalo mnoho lidí. Na internetu jsem viděl videa kolegy Davida Kollera, jak jede s věcmi k hranicím na Slovensko, tak jsem mu telefonoval, že se mohu postarat o několik ukrajinských občanů. Volal mi pak zpátky, že tam je strašně málo lidí a mnoho aut, proto nemá koho přivést, ale ať si dám inzerát. Tak jsem to udělal, ale dlouho se nic nedělo. Až včera se konečně ozvali, jestli bych vzal pět maminek a pět dětí. Tak jsme pro ně připravili prostory hotelového typu. Maminky s dětmi měly přijet už včera večer, ale nepřijely. Pak mi volaly, že přijedou kolem druhé ranní, ale nepřijely ani ve čtyři, v pět, ani v šest. Přijely až v osm hodin ráno a byla to velká radost, a přitom zvláštní situace. V životě jsem ty lidi neviděl, i tak jsme se objali, popřáli jsme si hezký den a řekli si, že jsme se strašně těšili…“

Janek Ledecký na koncertu vystoupil s písní Nikdy to nevzdám. Anna Julie Slováčková zazpívala singl Slunečnice s vokalistkou Karolínou Fišerovou. Olga Lounová představila svůj hit Optimistka a apelovala na veřejnost, aby si lidé pustili lidi z Ukrajiny blízko k sobě, aby jim umožnili se smát, aby se trochu dostali z traumatu. Zpěvačka Dasha zazpívala s Petrem Bendem pseudomoravskou píseň Nad horů svítá. Koncert zakončil Vašek Noid Bárta s hitem kapely Lucie Chci zas v tobě spát.

Přímý přenos Koncertu dětem Ukrajiny mohli sledovat diváci na hlavním kanále Prima i poslechnout posluchači rádia Kiss. Livestream běžel na webu CNNPrima.cz a na facebookových profilech Primy a CNN Prima NEWS.

Skupina Prima pod hlavičkou CNN Prima NEWS a ve spolupráci s Českým červeným křížem založila společnou iniciativu Pomoc dětem Ukrajiny, v rámci které budou i nadále získávány finanční prostředky na zakoupení nového přístrojového vybavení a zdravotnického materiálu na dětská oddělení a do dětských nemocnic na Ukrajině. Partnerem v rámci realizace pomoci je Ukrajinský červený kříž.

Více informací o iniciativě a sbírce Českého červeného kříže naleznete na www.pomocdetemukrajiny.cz.

 

Skupina Prima srdečně děkuje všem partnerům Koncertu dětem Ukrajiny, Foru Karlín, AV Media a všem dalším lidem, kteří se na realizaci koncertu podíleli.

 

Zdroj: FTV Prima, spol. s r.o.