Skupina Prima sází budoucnost na oblíbeném místě Bedřicha Smetany

Skupina Prima v rámci komunitního projektu Prima SVĚT realizovala další úspěšný projekt podporující místní komunity ve vytváření a zatraktivňování veřejných prostranství. Ve spolupráci se zaměstnanci televize Prima a firmy Tipsport sázeli budoucnost v obci Obříství, kde Bedřich Smetana složil svou legendární Prodanou nevěstu – přesně před 155 lety. Projekt podpořily také známé tváře hobby pořadů – Láďa Hruška, Pepa Libický i Pavel Zeman.

Nejnovějším počinem projektu Prima SVĚT je dubová alej Bedřicha Smetany, která vyrostla na místě s nejúrodnější půdou v zemi a kouzlem, které se stalo inspirací mnoha umělců – mezi ně patřili například Bedřich Smetana, Svatopluk Čech nebo Hans Christian Andersen.

„Hlavním cílem komunitního projektu Prima SVĚT je zatraktivňovat společná prostranství, a tím podporovat místní komunity. Nová alej Bedřicha Smetany tak perfektně zapadá do celého konceptu. Alej vyrostla hned vedle technické památky Labský jez, kde lemuje frekventovanou turistickou trasu. Prostranství je doplněno i o altán Svatopluka Čecha, který svým dřevěným designem doplňuje krajinu Polabské nížiny, a tvoří tak místo pro společenská setkávání a pořádání venkovních akcí. Pro ty nejmenší je k dispozici interaktivní pexeso s typickou tematikou pro obec Obříství,“ říká Aleš Pýcha, marketingový ředitel skupiny Prima.

Celá alej vznikla za podpory Nadace Tipsport, ve spolupráci s Nadací Partnerství a jejich projektem Sázíme budoucnost, obcí Obříství a společností Arboeko. Tvoří ji třicet dubů letních, které rozšíří databázi vysazených stromů na portálu iniciativy Sázíme budoucnost, jejímž cílem je do pěti let vysadit deset milionů stromů. Vysazené stromy rostly celých sedm let právě v Polabské nížině, nedaleko obce.

„Heslem kampaně Nadace Tipsport je: Jeden Čech, jeden strom! – a naším cílem je vysadit v rámci iniciativy Sázíme budoucnost deset milionů stromů. Sázíme stromy po celé republice. Výsadba dubové aleje v malebné obci Obříství na Mělnicku byla výjimečnou událostí se skvělými partnery a těší mě o to víc, že se do ní zapojila spousta kolegů z Tipsportu,“ uvádí ředitelka Nadace Tipsport, Lucia Štefánková.

V rámci projektu Prima SVĚT se do iniciativy zapojili také kutilové z pořadů Vychytávky Ládi Hrušky, Libovky Pepy Libického a Receptáře prima nápadů, kteří navrhli a vyrobili originální lavičky pro návštěvníky aleje.

Historie místa
Alej se nachází v úrodné Polabské nížině. Samotná historie obce Obříství sahá až k roku 1200. Díky bohatým dějinám a majitelům, kteří se tady za staletí vystřídali, zůstalo v obci mnoho památek, které dokumentují historický vývoj obce a její oblasti. V dávných dobách jste se tu mohli potkat se slavným dánským pohádkářem Hansem Christianem Andersenem, s hudebním velikánem Bedřichem Smetanou nebo se známým básníkem a spisovatelem Svatoplukem Čechem.

Bedřich Smetana je s Obřístvím spojen především díky své druhé ženě Betty, dceři zdejšího ředitele panství, Ferdinandiho, s jejíž sestrou byl už ženatý Smetanův bratr Karel. Svatba Bedřicha Smetany proběhla 10. července 1860 v místním kostelíku svatého Jana Křtitele. Legendární skladatel zde, na statku Na Lamberku, prožil jedno z nejšťastnějších období svého života a právě tady, v krásném prostředí Polabské nížiny, zkomponoval svou nejslavnější operu – Prodanou nevěstu, která právě letos slaví 155. výročí.

V srpnu 1895 přijel poprvé do Obříství básník a spisovatel Svatopluk Čech, který hledal klidné místo poblíž Prahy, odkud by viděl na svůj milovaný Říp. Obříství si zamiloval a o tři měsíce později se nastěhoval do domu mlynáře Jana Polívky, otce dalšího slavného rodáka, violoncellového virtuosa Adolfa Polívky. Mikoláši Alšovi napsal: „Při prvním kroku za vesnicí spatřil jsem starého známého – modrý Říp s bílým kostelíkem – a byl jsem chycen. Líbí se mi zde, jak náleží, vedu život poustevníka zcela podle své chuti.“

Prima SVĚT

Komunitní projekt Prima SVĚT představila skupina Prima v roce 2018. Jeho cílem je pomáhat lokálním komunitám po celé České republice a zatraktivňovat veřejná prostranství, kde se pak mohou potkávat rodiny i místní obyvatelé. Skupina Prima tomuto projektu poskytuje nejen finanční a mediální podporu, ale do těchto realizací dobrovolnicky zapojuje i své zaměstnance a spolupracovníky. V neposlední řadě do svých projektů synergicky zapojuje i své obchodní partnery.

Mezi nejnovější počiny v rámci Prima SVĚTA patří alej Bedřicha Smetany v Obříství, zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v Zahrádkách u České Lípy. Navazuje tak na Primáčkovo dětské hřiště v Řevnicích, zábavně-naučnou stezku Prima ZOOM v Barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy a dětské koutky na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a v Centru dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice. Právě se realizuje dětský koutek v rámci Fakultní nemocnice v Ostravě.

Nadace Tipsport
Nadace Tipsport v roce 2020 vsadila na dobrou věc a stala se generálním partnerem projektu Sázíme budoucnost. Přidala se tak k závazku zakladatele projektu Nadace Partnerství – vysázet do pěti let mimo les deset milionů nových stromů za každého občana naší země.

Nadace Partnerství
Nadace Partnerství tvoří partnerství pro přírodu. Finančně podporují, vzdělávají a pomáhají lidem a komunitám, aby převzali zodpovědnost za péči o životní prostředí. Nadace vyrostla ze silného spojenectví lidí pečujících o přírodu napříč Evropou. Dodnes je součástí mezinárodního konsorcia Environmental Partnership Association (EPA).

Zdroj: FTV Prima, spol. s r.o.