Od června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV

Již za týden dojde k omezení přetáčení reklamy při odloženém (zpětném) zhlédnutí pořadů skupiny Prima. V jaké podobě se tak divák s reklamním sdělením setká, záleží na obchodní politice jednotlivých operátorů. Skupina Prima nabídla různé varianty s výrazně zredukovaným objemem reklamy – pro dokonalý uživatelský zážitek mohou operátoři dokonce i zakoupit práva sledovat vysílání zcela bez reklam.

„Jsme první na trhu, kdo přišel za IPTV operátory s požadavkem omezení přetáčení reklamy, přestože toto téma leží na stole již mnoho let. Situace s přetáčením reklamy se pro nás jako komerční televizi stala postupně neúnosnou. Velkou roli v našem rozhodnutí hraje i skutečnost, že zpětné přehrávání pořadů, a s tím spojené přeskakování reklamy, se těší čím dál větší popularitě. Kvůli tomu ročně přicházíme až o 300 milionů korun, které bychom mohli zpětně investovat do výroby dalšího programu. Uvědomujeme si, že celý proces implementace je pro všechny strany náročný, snažili jsme se operátorům naslouchat a umožnit jejich zákazníkům nabídnout varianty s výrazně menším množstvím reklamy,“ říká Lukáš Kubát, ředitel pro strategii skupiny Prima, a dodává: „Oceňujeme proto, že mnozí operátoři důvody našeho kroku časem pochopili a přinášeli nám konstruktivní dotazy a návrhy při zavádění projektu. V rámci implementace většina operátorů našla technické řešení, které umožní jejich zákazníkům odsledovat pouze poloviční objem reklamy v rámci zpětného sledování v porovnání s živým vysíláním.“

Omezení přetáčení reklamy je finálně stanoveno na 1. června a bude platit u všech IPTV operátorů současně. Pro letošní rok (2022) se mohli operátoři, kteří zavedou potřebné technické řešení, domluvit na plošném snížení objemu reklamy, zobrazované divákům při zpětném (odloženém) zhlédnutí pořadů. Zároveň s tímto krokem skupina Prima zintenzivnila aktualizaci programových schémat. Divák, který bude chtít zpětně sledovat vybraný pořad, vždy vyhledá přesný začátek pořadu, a nebude tak muset ztrácet čas jeho hledáním.

Mezi prvními operátory, kteří se připravili na změny a zavedli vlastní řešení, jež zkvalitní uživatelský zážitek, je například SledovaniTV.cz. Přestože z povinnosti nasadit omezení přetáčení reklam nejsme nadšení a víme, že se jedná se o zásah do diváckého komfortu, snažili jsme se funkci navrhnout tak, aby uživatelé stále měli možnost zpětné přehrávání plnohodnotně používat. Zároveň si budou moci koupit za měsíční poplatek doplňkový balíček „Prima bez reklam“, který jim při zpětném sledování umožní přeskakování reklam automaticky,“ vysvětluje Michal Jura, obchodní ředitel SledovaniTV.cz, jejichž řešení využívá více než 250 000 domácností.

 

Skupina Prima spolu se zavedením omezení přetáčení reklam spustila osvětovou kampaň #Nepřetáčej, která divákům vysvětluje, že příjmy z reklam jsou pro Primu jako komerční televizi zcela zásadní. Jedná se o hlavní zdroj financování výroby pořadů, a jen díky tomu mohou diváci sledovat pořady v kvalitě, na kterou jsou zvyklí. Kampaň #Nepřetáčej představuje s nadsázkou tři oblíbené pořady skupiny Prima (ZOO, Máme rádi Česko a 7 pádů Honzy Dědka), jak by vypadaly v levných kulisách a provedení. Kampaň mohou diváci vidět napříč všemi mediatypy skupiny Prima, včetně rádií, nebudou chybět ani inzeráty v denících, v televizních guidech a v online.

Více informací na www.nepretacej.cz.