Televizní sledovanost v době pandemie: rostla nejen u nás, ale také v okolních zemích

Televizní sledovanost v době pandemie: rostla nejen u nás, ale také v okolních zemích

V uplynulém roce dosáhla televizní sledovanost rekordních hodnot nejen v České republice, ale také v celém středoevropském regionu. Důvodem byla především celosvětová pandemie onemocnění covid-19 a navazující vládní opatření proti jeho šíření, jež vedly k tomu, že lidé trávili mnohem více času doma. Patrný byl nárůst sledovanosti napříč všemi věkovými skupinami diváků včetně těch nejmladších ve věku 4–14 let.

Z okolních států vzrostla televizní sledovanost nejvíce na Slovensku, a to meziročně o 8 %. „Ke stejnému meziročnímu nárůstu došlo také v České republice, ale zatímco u slovenských diváků se zvýšil průměrný čas před televizními obrazovkami na 4 hodiny a 17 minut denně, Češi trávili se svými oblíbenými pořady v průměru 3 hodiny a 41 minut,“ uvádí Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia. [1]

Největšími televizními fanoušky ve středoevropském regionu jsou ovšem obyvatelé Maďarska. Již v roce 2019, který nebyl poznamenán celosvětovou pandemií, trávili sledováním televize v průměru 4 hodiny a 39 minut, v loňském roce to již bylo bezmála 5 hodin. Naopak nejméně ze všech středoevropských zemích vzrostla v tomto období televizní sledovanost v Polsku, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 2 %. Přesto však trávili obyvatelé Polska sledováním televize více času než jejich čeští sousedé, v průměru 4 hodiny a 23 minut denně. [2]

Televize přilákala diváky všech věkových skupin

Televizní sledovanost rostla vloni jak v České republice, tak v okolních státech napříč všemi věkovými skupinami diváků. Zatímco v Polsku došlo k nárůstu především u nejstarších diváků nad 55 let, u nás rostla sledovanost nejvíce u diváků ve středním věku. Pro téměř všechny státy ovšem platilo, že v v televizi hledaly společníka mnohem častěji děti. Televize tak jasně ukázala, že umí oslovit i nejmladší generace. Například v České republice vzrostla televizní sledovanost u dětí ve věku 4–14 let o 6 %. Ještě výraznější nárůst zaznamenalo Slovensko, kde došlo k 12% nárůstu a dětští diváci trávili sledováním televize v průměru 2 hodiny a 50 minut denně. Přibližně stejnou dobu trávily před televizními obrazovkami také děti v Maďarsku. [3]

Nárůst zaznamenaly také tematické televizní stanice

Vedle zpravodajských pořadů, se kterými trávili televizní diváci v předchozím roce mnohem více času, neboť jim poskytovaly nové informace o celosvětové pandemii a přijatých vládních opatřeních, se zvýšenému zájmu těšily také tematické stanice zaměřené na filmy, seriály nebo dokumenty. Například sledovanost placených filmových a seriálových kanálů AMC, AXN, CS Film, FilmBox, Film+ nebo JOJ Cinema vzrostla meziročně o 42 %. Podobně tomu bylo také u dokumentární stanic CS History, CS Mystery, National Geographic nebo Spektrum. [4]

Nárůst zájmu o tematické televizní stanice pozorujeme již delší dobu. Vedle rozšíření portfolia stojí právě tento nárůst za zvýšením podílu na sledovanosti celé skupiny Atmedia. V roce 2020 jsme dosáhli na 4,6% podíl na sledovanosti v cílové skupině diváků ve věku 15–69 let. Letos dosahujeme již 5% podílu, který plánujeme udržet po celý rok,“ upřesňuje Pavel Müller. [5]

[1] ATO – Nielsen Admosphere, Živě + TS0–3, 2019, 2020, ATS / den, CS 4+; PMT / Kantar, Živě + TS0–3, 2019, 2020, ATS / den, CS 4+

[2] Nielsen Közönségmérés, Živě, 2019, 2020, ATS / den, CS 4+; Nielsen Audience Measurement (data poskytl: TVP), Živě + TS0–2, 2019, 2020, ATS / den, CS 4+

[3] ATO – Nielsen Admosphere, Živě + TS0–3, 2019, 2020, ATS / den, CS 4–14; PMT / Kantar, Živě + TS0–3, 2019, 2020, ATS / den, CS 4–14; Nielsen Közönségmérés, Živě, 2019, 2020, ATS / den, CS 4–17

[4] ATO – Nielsen Admosphere, Živě + TS0–3, 2019, 2020, Rating, CS 4+

[5] ATO – Nielsen Admosphere, Živě + TS0–3, 2020, Share, CS 15–69, od ledna 2021 počítáno včetně Seznam.cz TV

Zdroj: Atmedia.cz

Číst dál…

Tematické kanály o víkendu zabodovaly u diváků

Úspěšný víkend mají za sebou tematické kanály skupiny Prima. Na Prima KRIMI v pátek skóroval seriál Námořní vyšetřovací služba s 199 000 diváky (share 4,33 %) v CS 15+. Dokument 10 největších tajemství a záhad na Prima ZOOM v pátek večer vidělo 128 000 diváků s rekordním share 10,20 % v CS 15+. Pozadu nezůstala ani zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS. V neděli dosáhla celodenní share 1,05 % v CS 15+. Web CNNPrima.cz v neděli navštívilo 571 499 reálných uživatelů, a zařadil se tak mezi TOP 4 nejnavštěvovanější weby.

Nejsledovanějším pořadem na CNN Prima NEWS se stala Partie Terezie Tománkové se 107 000 diváky (share 4,84 %) v CS 15+. První hodinu tohoto pořadu sledovalo s diváky hlavního kanálu Prima celkem 398 000 diváků (share 18,08 %) starších 15 let. Druhým nejsledovanějším pořadem ten den byly HLAVNÍ ZPRÁVY, které si na CNN Prima NEWS nenechalo ujít 96 000 diváků (share 2,34 %). Celkem hlavní zpravodajskou relaci na Primě a na CNN Prima NEWS zhlédlo 778 000 diváků (share 18,99 %) v CS 15+.

Na stanici Prima COOL diváky zaujal sobotní film Wasabi, který vidělo 246 000 diváků v CS 15+ (share 5,90 %). Filmové fanoušky nalákala i páteční bondovka Goldfinger na Prima MAX, kterou vidělo 202 000 diváků (share 4,89 %) v CS 15+. Dalším úspěšným pořadem na Prima ZOOM byli Vetřelci dávnověku, které v pátek 19. února vidělo 110 000 diváků (share 3,67 %) v CS 15+.

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere, živě + TS0-3, ke dni 22. února 2021; tematické kanály=Prima MAX, KRIMI, LOVE, COOL, ZOOM, CNN Prima NEWS; NetMonitor – SPIR – Gemius, únor 2020; FTV Prima, spol. s r.o.

Číst dál…

CNN Prima NEWS rozšiřuje večerní zpravodajství

CNN Prima NEWS nabídne od 1. března zpravodajskou relaci i v pozdních večerních hodinách. Televizní stanice tím pokračuje v posilování zpravodajských relací se zaměřením na aktuální dění a celospolečenská témata.

CNN Prima NEWS vychází rozšířením kontinuálního zpravodajství o večerní relaci od 23.00 hodin vstříc divákům, kteří mají zájem o průběžnou informovanost a přehled o aktualitách z domova i zahraničí. „Večerní zprávy budou trvat třicet minut včetně počasí. Nebude to jen zpravodajský souhrn, budeme pro diváky zprostředkovávat aktuální vývoj klíčových událostí, o které není nouze ani v pozdních večerních hodinách a které mají možnost sledovat na CNN Prima NEWS v průběhu celého dne. A chybět nebudou ani nejdůležitější očekávané události a novinky nadcházejícího dne,“ říká šéfredaktor CNN Prima NEWS Pavel Štrunc.

Změny se nedávno dočkaly ZPRÁVY i v dopoledním vysílacím čase. Zpravodajský blok se rozšířil o dopolední relace, ke kterým přibyly i ZPRÁVY+ v 10.30 a 11.30. Ty vedle tradičního přehledu nejdůležitějších informací dne nabízí i rozhovory o aktuálních tématech s hosty z řad politiků, komentátorů a lidí z veřejného dění.

„ZPRÁVY+ nám umožňují detailně rozebrat nejzásadnější události dne, o kterých se diváci dozvěděli už ráno v NOVÉM DNI. Témata pak sledujeme v průběhu celého dne až do pozdních večerních hodin, a nabízíme tak divákům komplexní zpravodajský servis včetně analýz a živých vstupů z terénu,“ přibližuje šéfredaktor CNN Prima NEWS Pavel Štrunc.

Odpolední vysílání pak od začátku února posílily ZPRÁVY Z REGIONŮ s moderátorkou Markétou Fialovou. Pořad zaměřený na lokální dění se snaží být blíž divákům v jednotlivých regionech. A to jak výběrem témat, která se jich týkají, tak i fyzicky. Tým ZPRÁV Z REGIONŮ bude pravidelně vyjíždět do různých částí Česka, odkud bude vysílat speciály zaměřené na konkrétní zpravodajskou či společenskou událost. Diváci se navíc můžou stát součástí vysílání díky staronové platformě Budu na Primě (www.budunaprime.cz), přes kterou můžou posílat svá videa do redakce a čekat, až se objeví na obrazovce.

Vedle obsahové části se rozšiřuje i zpravodajský tým. „Na novinky máme pozitivní ohlasy, i proto budeme zpravodajský obsah v našem vysílání posilovat. Pro diváky máme v tomto směru připravené další změny, které postupně představíme,“ doplnil Pavel Štrunc.

Jednou z dílčích programových změn je prohození vysílacích časů pořadů INTERVIEW a K VĚCI. Diskusní pořad s podrobným rozborem aktuálních událostí a témat s významnými postavami veřejného života K VĚCI začíná od 12.30. Zajímavé příběhy a lidé v pořadu INTERVIEW startují v 17.30.

Zdroj: FTV Prima, spol. s r.o.

Číst dál…

AKA: Reklamní investice loni neklesaly, trh se ale zvedá jen mírně

Asociace komunikačních agentur vydala zprávu o stavu reklamy. Pandemický rok 2020 přinesl na reklamní trh nejistotu, přesto ale celkové investice neměly být nižší než v roce 2019. Letos se očekává jen mírný růst.

Investice do marketingové komunikace v loňském roce dosáhly podle Asociace komunikačních agentur (AKA) úrovně 119,7 miliardy korun. Navzdory dopadům pandemie tedy vzrostly zhruba o 700 milionů korun (0,6 %) oproti roku 2019. V pravidelné roční zprávě o stavu české reklamy, která vychází z dat Nielsen Admosphere, to uvedla profesní asociace AKA.

Reklamní trh v České republice se loni i přes nepříznivé dopady spojené s pandemií nedostal do záporných hodnot. „Z výsledků výzkumu lze vypozorovat opatrnost zadavatelů, která se projevila zejména v prvním pololetí. Závěr roku ale přinesl nárůst investic do reklamy,“ komentoval Marek Hlavica, ředitel AKA. 

Podle výzkumu AKA mezi zadavateli z konce loňského roku se očekává, že celkový objem trhu v roce 2021 nepatrně vzroste a mírně překročí 120 miliard korun. Růst ale nebude podle této predikce vyšší než v roce 2020, zvednout se má o 0,4 %.

Zdroj: AKA, Nielsen Admosphere

Zdroj: AKA, Nielsen Admosphere

V rámci mediálních kanálů (reklama v TV, tisku, rádiu, internetu), které mají na celkovém marketingovém rozpočtu většinový podíl, vzrostla cena reklamního prostoru jen u televize (o 8 %).

Mezi nemediálními kanály (podlinková komunikace) zaujímá největší podíl kategorie online a mobilní podpory (aplikace, webové stránky firem atp.), která tvoří pětinu všech výdajů do nemediálních kanálů a pokračuje v růstu. Podíl nemediálních kanálů na celkovém marketingovém rozpočtu i přesto klesl, a to z 46 % v roce 2018 na 41 % v roce 2019, respektive 2020. Během letošního roku by měl podle odhadů klesnout na 40 %. „Komunikační taktiky, které sázejí na přímé oslovení lidí, zaznamenaly propad. Nejvíce organizování různých akcí, ochutnávky a sponzoringy. Nárůst naopak očekáváme u věrnostních programů, což koresponduje s reklamními investicemi řetězců s potravinami,“ vysvětluje Hlavica.

Zdroj: AKA, Nielsen Admosphere

Zdroj: AKA, Nielsen Admosphere

Většina zadavatelů (56 %), využívajících nemediální kanály, do průzkumu uvedla, že v roce 2020 musela své rozpočty snižovat, třetina je pak neměnila. Pro letošní rok naopak necelá třetina předpokládá, že rozpočty na nemediální kanály bude navyšovat, třetina je měnit nebude a třetina je sníží.

Zdroj: AKA

Zdroj: AKA

Komunikační agentury se v pandemickém roce musely přizpůsobit omezením na trhu. Agentury, které dodávají online řešení, významně posílily, a to jak obratově, tak i personálně. Pandemie urychluje digitální transformaci, o níž se dlouhá léta spíše teoretizovalo. Svůj podíl na tomto posunu budou mít i převážně technologicky orientované agentury. Mezi nejvíce oslabené naopak patří ty, které se zabývají produkcí eventů. Agenturám sdruženým v AKA celkově poklesl obrat v průměru o sedm až deset procent.

AKA také zpracovala průzkum mezi svými členy ohledně využívání různých forem státní či municipální pomoci. Nejčastěji se jednalo o odklad některých plateb, čerpání bezúročných půjček a také možnost odkladu nájemného. Třetina agentur kvůli úsporným opatřením sáhla k částečnému omezení některých benefitů. Zhruba pětina se zase rozhodla snížit počet zaměstnanců a stálých spolupracovníků maximálně o 10 %.

Všechna tři první místa největších zadavatelů reklamy co do objemu investovaných finančních prostředků v loňském roce zaujaly obchodní řetězce prodávající zejména potraviny, konkrétně LidlKaufland a Albert. „Kategorie potravin a potravinových řetězců byla v hodnotě reklamního prostoru s velkým náskokem první. Za ní následovalo bankovnictví a pojištění, třetí místo obsadila kategorie elektroniky a domácích spotřebičů. V této kategorii hrají významnou roli internetové obchody, které ale nemusely nutně zvyšovat investice do reklamy. Automaticky se totiž staly alternativou uzavřených kamenných obchodů,“ doplnil Hlavica.

Zdroj: Nielsen Admosphere, AKA

Zdroj: Nielsen Admosphere, AKA

Zdroj: Mediaguru.cz

Číst dál…

Milion korun a postup mezi světovou elitu! Začíná nová sezóna MČR v počítačových hrách

Poprvé v historii se český mistr ve hře CS:GO probojuje mezi světovou elitu. Za vítězství v nejprestižnějším českém turnaji totiž automaticky získá pozvání do uzavřené východoevropské kvalifikace na turnaj BLAST Premier Showdown. V těchto soutěžích soupeří ty nejlepší týmy celého světa o desítky milionů korun ročně. Kromě šampiona MČR v počítačových hrách si postup do této kvalifikace vybojuje i vítěz 9. sezóny Tipsport COOL Ligy. V celé sezóně pak organizátor českého mistrovsví, agentura PLAYzone, rozdá finanční odměny ve výši 1 000 000 korun.

Nová sezóna Mistrovství České republiky v počítačových hrách právě začíná. V jejím rámci se nejlepší české týmy ve hře Counter-Strike: Global Offensive utkají během 9. a 10. sezóny Tipsport COOL Ligy a MČR Tour turnajů. Jejich vítězové automaticky postupují do finálové části turnaje, kde svede závěrečnou bitvu 8 nejlepších celků Česka. Tím ale cesta nového šampiona neskončí.

Esportový gigant v Česku

Stejně jako fotbalisté touží zvednout nad hlavu pohár Ligy mistrů, chtějí hráči CS:GO uspět na globálním finále BLAST Premier World Final,. Díky novému exkluzivnímu partnerství společností BLAST a PLAYzone získají české týmy jedinečnou možnost se o to pokusit. Ve hře jsou desítky milionů a prestiž na světovém poli. České týmy mají celkem dvě šance.  Do uzavřené kvalifikace na turnaj BLAST Premier Fall Showdown 2021 se probojuje vítěz 9. ročníku Tipsport COOL Ligy. V kvalifikaci na BLAST Premier Spring Showdown 2022 zase čeká místo na šampiona MČR v počítačových hrách.

Robbie Douek, CEO společnosti BLAST, říká: „Turnaje BLAST Premier v současnosti sledují diváci ze 105 zemí světa, jsme proto velmi rádi, že můžeme spolupracovat s PLAYzone a nabídnout tak České republice lokalizované pokrytí našich turnajů a jejím týmům příležitost postupu do série BLAST Premier Fall Showdown. Velmi se těšíme na to, jak si povedou české týmy v kvalifikacích a snad jeden z nich uvidíme dojít až do říjnového Showdownu.“

V rámci nového kontraktu získává agentura PLAYzone také exkluzivní vysílací práva na turnaje pořádané společností BLAST. Diváci tak budou moci sledovat nejlepší světové týmy s českým komentářem.

„Jde o unikátní spolupráci, která svým rozsahem nemá v Česku obdoby. Ještě nikdy dříve nedostal žádný český CS:GO tým takovou příležitost, jakou mají celky v letošní sezóně. Myslím si, že organizace udělaly za poslední rok obrovský kus práce a pozvánku si rozhodně zaslouží. A český divák jenom získá,“ říká výkonný ředitel agentury PLAYzone Lukáš Pleskot.

Nový systém postupů

V letošní MČR sezóně si týmy rozdělí celkem 1 000 000 korun. Tyto týmy během roku odehrají 9. a 10. sezónu Tipsport COOL Ligy. Vítěz podzimní části, tedy 10. sezóny automaticky postupuje do finále MČR v počítačových hrách. Nově postup získají také tři vítězové turnajů MČR Tour. Zbylá čtyři místa pak doplní týmy dle celosezónního bodování.

Kalendář MČR sezóny v roce 2021

od do soutěž
12. 3. 14. 3. finále HAL3000 MČR Tour
20. 3. 22. 5. Základní část 9. sezóny Tipsport COOL Ligy
27. 5. 29. 5. Play-off 9. sezóny Tipsport COOL Ligy
2. 7. 4. 7. finále AORUS MČR Tour
10. 7. 4. 9. Základní část 10. sezóny Tipsport COOL Ligy
9. 9 11. 9. Play-off 10. sezóny Tipsport COOL Ligy
15. 10 17. 10. AOC MČR Tour
listopad MČR v počítačových hrách

Turnaj podporuje mnoho významných partnerů, díky kterým se letošní sezóna může uskutečnit. Strategickým partnerem COOL Ligy v rámci MČR sezóny se pro tento rok opět stává sázková kancelář Tipsport, mezi další významné partnery pak patří výrobce počítačů HAL3000, výrobce hardware AORUS, výrobce monitorů AOC a výrobce herních zařízení Logitech.   

Úrovně turnajů BLAST

  1. Lokální liga (nejnižší)
  2. Regionální kvalifikace
  3. Blast Premier Showdown
  4. Blast Premier Spring/Fall Finals
  5. Blast Premier World Finals (nejvyšší)

 

Zdroj: PLAYzone.cz

Číst dál…