Tváře Primy pomohly vybrat téměř půl milionu korun na vybavení Domu Ronalda McDonalda pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí

Skupina Prima, Galerie Cermak Eisenkraft a portál LiveBid uspořádaly ve středu 15. září charitativní aukci děl známých tváří televize Prima. Celý její výtěžek – 447 000 Kč – bude použit na vybavení Domu Ronalda McDonalda, jenž poskytne potřebné zázemí pro rodiče dlouhodobě hospitalizovaných dětí ve Fakultní nemocnici v Motole. Největší rozruch při dražbě vyvolal obraz Báry Fišerové 8 a půl měsíce, za který nakonec vítězný dražitel zaplatil krásných 100 000 Kč.

Herci nejen ze seriálů Slunečná či 1. MISE, ale také další známé tváře spojené s televizí Prima věnovaly do charitativní aukce svá výtvarná díla. Celkem osmnáct položek se vydražilo za 447 000 Kč, a kromě obrazů si mohli zájemci odnést také na míru ušité šaty od Osmanyho Laffity.

„Když jsme oslovili vybrané umělce, tak většinou neváhali ani chvíli, jestli se k tomuto projektu, který pomůže rodinám být spolu i v těch nejtěžších chvílích, připojí. Jsem velmi ráda, že jsme vybrali tak krásnou částku a že umělecká díla našla své nové majitele, kterým budou připomínat jejich laskavou pomoc,“ komentuje ředitelka vývoje obsahu Primy a jedna z iniciátorek charitativní aukce Lenka Hornová, která do ní věnovala svou malbu Květy ibišku.

Lenka Hornová a David Železný

Výtěžek středeční dražby se využije na zařízení Domu Ronalda McDonalda, který se letos na jaře začal stavět v areálu Fakultní nemocnice v Motole. Dům bude určen rodinám zde hospitalizovaných dlouhodobě či vážně nemocných dětí. Rodinám tak poskytne zázemí a prostor pro odpočinek, a co je nejdůležitější – umožní jim být stále spolu, i v nelehkých životních okamžicích. Stavba tohoto typu je první v České republice a potřebný prostor i soukromí poskytne v rámci jednadvaceti pokojů pro až čtyři členy každé rodiny. Pro setkávání a vzájemnou podporu budou určeny společné prostory jako kuchyně s jídelnou, obývací pokoj, pro děti bude k dispozici herna, pro rodiče pracovna. Dům se stane součástí celosvětové sítě těchto zařízení, kterých je v současné době již téměř 400.

„Když je rodina postavena před těžkou realitu dlouhodobé nemoci svého dítěte, je důležité, aby měla klid a co možná nejlepší podmínky k řešení nastalé situace. Toto zázemí poskytne náš Dům. Několik desítek milionů korun jsme již do výstavby vložili, ale dnes získané peníze půjdou na jeho zařízení. Tak, aby rodinám poskytoval co největší komfort a aby se v něm cítily co možná nejlépe. Děkujeme všem partnerům a umělcům, kteří do aukce věnovali svá díla, a děkujeme především dražitelům, bez nichž by aukce neměla smysl,“ říká Ivana Pešatová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Fakultní nemocnice v Motole nebyla pro tento projekt vybrána náhodně – nachází se v ní největší onkologické a hematologické centrum pro děti a další specializovaná pracoviště, včetně Dětského kardiocentra. Navíc je většina dětských pacientů v Motole mimopražských.

„Nápad uspořádat tuto aukci jsme v Motole vítali s radostí. Věřím, že i autorům děl bude dělat radost, že svým umem pomohli vytvořit místo, které pomůže dětským pacientům, jichž ročně v motolské nemocnici přijmeme bezmála třináct tisíc,“ dodává náměstek ředitele FN v Motole pro léčebně preventivní péči Martin Holcát.

Dražba obrazu Báry Fišerové

Největší adrenalin zažili účastníci charitativní aukce při dražbě obrazu 8 a půl měsíce od herečky Báry Fišerové. Zájemci v sále se předháněli s online účastníky na platformě LiveBid, až se částka dostala na skvělých 100 000 Kč.

„Já to pořád ještě vstřebávám, jsem v šoku, a zároveň hrozně šťastná a v euforii, protože to jsem opravdu vůbec nečekala. Vždycky, když to jde do deseti tisíc korun, tak si říkám, že to není taková ostuda, ale potom ta nula k tomu, tak jsem si říkala: panebože… Jsem strašně šťastná, hlavně za ten Dům pro nemocnici v Motole. Teď si můžu vždycky říkat, že je tam kousíček i ze mě,“ uvedla nadšeně Bára Fišerová.

První český Dům Ronalda McDonalda ve Fakultní nemocnici v Motole uvítá první rodiny již příští rok.

 

Zdroj: FTV Prima, spol. s r.o.