RADIO 1 prožije (mezinárodní) den s coververzemi

Na Radiu 1 si v pátek 5. února budeme hrát známé i neznámé coververze, tedy předělávky různých skladeb. Připojíme se tak historicky prvnímu Mezinárodnímu dni coververzí, který připadá na 5. února. Důvodem k volbě tohoto data je, že 5. 2.1996 vyšlo album „Murder Ballads“ Nicka Cavea, které kromě několika tradicionálů zahrnuje také mimořádně zdařilou coververzi písně Boba Dylana “Death is not the End”.

Šestice vysílajících si ve svých dvouhodinových blocích připraví výběr převzatých skladeb, které překlenují čas, hudební žánry i míru popularity jednotlivých hudebníků. V 19 hodin pak celý speciál uzavře zmíněné album “Murder Ballads”, které si pustíme bez přerušení v rámci pořadu CD Nonstop.

Lineup vysílání:

07:00-09:00 Antonín Kocábek

09:00-11:00 strýček Míša

11:00-13:00 Jana Kománková

13:00-15:00 Ondřej Bambas

15:00-17:00 Josef Sedloň

17:00-19:00 Klára Nemravová

Proč coververze?

Kreativita umělců bují i přes pandemii koronaviru. Malíři malují obrazy inspirované novou situací, básníci se vyjadřují slovem – a hudebníci hrají. Jedním ze symbolů současné situace je množství coververzí, které můžeme navíc díky moderním technologiím často slyšet hned, jak vzniknou.

Mnoho hudebníků tak navazuje na dávnou tradici přebírání skladeb od dalších tvůrců. Standardy, re-interpretace, nově pojaté tradicionály i předělávky ještě čerstvých skladeb přinášejí do světa spoustu nečekané radosti i dalších emocí. A kdy jindy než v roce 2021 by měla vzniknout mezinárodní událost, která tento typ tvůrčích aktivit oslaví. #coversday #internationalcoversday