Prima uvede 1890

Na začátek roku 2018 připravila televize Prima pro své diváky novinku z produkce slovenské televize JOJ – třináctidílný seriál 1890. Jedná se o příběh situovaný do konce 19. století a děj se odehrává v atraktivních lokacích slovenského Gemeru a okolí zámku Betliar. Seriál si diváky podmaní nejen velkolepou výpravou v čele s dobovými kostýmy, ale zaujme jistě i obsazením hlavních rolí v čele s Jánem Koleníkem a Stanislavem Majerem, kterým úspěšně sekundují například Vica Kerekes nebo Filip Kaňkovský.

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat, není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewských, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to ani není jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… MartonČerným tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a společně pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… Podle Martonovy teorie je to ale první sériový vrah v dějinách Uherska.

A jak vzpomíná na natáčení dobového seriálu Ján Koleník? „Herectví je o napodobování. Je úžasné, že jsme mohli napodobit tu dobu. A výrazně nám pomohly i masky. Taková výrazná proměna pak mění člověka i zevnitř – pochopili jsme nejen každodenní zvyky lidí v té době, ale také jejich smýšlení.“ Překvapilo ho něco na této éře? „Každý vědecký nebo technický vynález byl v té době výrazným krokem vpřed. Oblast Uherska byla tehdy velmi pokroková. Dozvěděli jsme se, kdy vznikl fotoaparát, daktyloskopie, ale i o spoustě věcí denní potřeby, které bychom v té době vůbec nečekali. Například tropické ovoce na stolech, ústřední topení s radiátory, rychlovarné konvice, elektrické pece a podobně,“ uzavírá Ján Koleník.

Zdroj: FTV Prima, spol. s r.o.