Šest klíčových hráčů tuzemského audiovizuálního průmyslu podepsalo Memorandum o založení České platformy pro udržitelnou audiovizi. Platforma, zpočátku neformální diskusní fórum, bude sloužit jako hlavní centrum pro otázky udržitelnosti tohoto odvětví v České republice. K podpisu memoranda představujícího společný závazek k aktivní spolupráci na zlepšení enviromentálních standardů se sešli na mezinárodním festivalu Serial Killer vrcholní zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA), Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS), České televize, Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU), skupiny Prima a TV Nova.
Signatáři memoranda chtějí sjednotit úsilí o podporu udržitelných výrobních procesů při výrobě audiovizuálních děl s cílem minimalizovat jejich enviromentální dopad, stejně tak chtějí spolupracovat na snižování uhlíkové stopy, podporovat sdílení informací, vzdělávání nebo inovaci. Účelem je i vznik databáze pro společensky odpovědné dodavatelské subjekty a součinnost s dalšími institucemi na systémové dekarbonizaci a transformaci kreativního průmyslu.
„Jako asociace producentů dlouhodobě vytváříme co nejlepší podmínky, analyzujeme i aktualizujeme situaci, pomáháme producentům, aby byla jejich natáčení v souladu s principy udržitelného natáčení a dopady na životní prostředí minimální. Nejde jen o celosvětový trend, snažíme se o zvyšování standardů natáčení v České republice a o konkurenceschopnost audiovizuálního průmyslu v celosvětovém měřítku. Velké společnosti typu Netflix nebo Disney+, které u nás natáčejí, už nechtějí bez dodržování aktuálních principů udržitelnosti spolupracovat,“ říká Vratislav Šlajer, předseda APA.
„Jako veřejnoprávní vysílatel máme povinnost nejen informovat a vzdělávat, ale také podporovat udržitelné a odpovědné postupy. Spolupráce v rámci této platformy nám umožní sdílet osvědčené přístupy a inspirovat celý audiovizuální průmysl k větší udržitelnosti,“ sdělil generální ředitel České televize Jan Souček.
„TV Nova je českým průkopníkem v oblasti udržitelného přístupu k natáčení. Ne vždy to bylo jednoduché, ale o to větší máme radost, že jsme v tom nezůstali sami a že důležitost podobného počínání vnímají i další významní hráči na trhu. Jsem si jistý, že společnými silami se nám povede dosáhnout výraznější změny,“ hodnotí Daniel Grunt, CEO TV Nova.
„Společenská odpovědnost je pevně zakotvena v naší firemní kultuře a hodnotách již od samého začátku fungování skupiny Prima. Je nám ctí, že můžeme v tomto odkazu pokračovat i jako přední mediální dům na trhu a stát u zrodu nové iniciativy. Ta nám umožní definovat jednotné smysluplné a přehledné principy pro český audiovizuální trh a připojit se k trvale udržitelnému natáčení. Pevně věříme, že společným úsilím dokážeme výrazně snížit uhlíkovou stopu a negativní vlivy produkční činnosti na životní prostředí,“ uvádí Marek Singer, generální ředitel skupiny Prima.
„Máme radost, že česká audiovize vykročila společně k tolik potřebné zodpovědnosti a konkrétním krokům k dekarbonizaci audiovizuálního průmyslu. Uvědomujeme si, že hledisko udržitelnosti je třeba promýšlet už od prvních návrhů scénářů, řešit je až v produkci je pozdě. Naše síla leží ve vyprávěném příběhu, a jak říká Adrienne Maree Brown, klimatický chaos je bitvou s kapacitou naší imaginace – jsme připraveni tuto kapacitu rozšiřovat. Ačkoliv máme všichni ve vztahu k vážnosti klimatické krize pádný důvod k beznaději, naše filmy mají schopnost ukázat, že jiný svět je možný,“ uvedla Marta Nováková, předsedkyně ARAS.
„FAMU vnímá svou klíčovou pozici ve vzdělávání filmových profesionálek a profesionálů a jejich adaptaci na nové výzvy, které přináší klimatická změna a měnící se potřeby filmového průmyslu. Jako škola si uvědomujeme svůj podíl na zátěži životního prostředí, ale také vidíme příležitost. Máme nyní jedinečnou šanci se skrze vzdělávací aktivity podílet na formování generace filmařek a filmařů, kteří budou nejen odpovědnější k životnímu prostředí, ale zároveň budou schopni napomáhat druhým zavádět a dodržovat nové postupy. Chceme napomáhat tomu, aby naše studenstvo mohlo reflektovat klimatickou změnu uměleckými prostředky, ale i tomu, aby své příběhy mohlo vyprávět s co nejvyšším důrazem na udržitelnost. Jak ukazuje i tato iniciativa – s ohledem na jejich profesní budoucnost jde o zcela klíčovou dovednost,” říká David Čeněk, děkan FAMU.
Memorandum zavazuje zakládající členy ke spolupráci na dosažení jednotlivých cílů. Pravidelná setkávání diskusního fóra České platformy pro udržitelnou audiovizi budou probíhat zpočátku čtyřikrát ročně, detailní plánování a realizace konkrétních iniciativ budou mít na starosti jednotlivé pracovní skupiny. Platforma, která může do budoucna přejít na formálnější strukturu podle potřeb a zájmu zakládajících subjektů, zahájí svou činnost v lednu 2025.