Nové výsledky Radioprojektu (MEDIAN a STEM/MARK) za třetí a čtvrté čtvrtletí 2020 ukazují, že Media Club nadále září nejen na televizním, ale i na rádiovém trhu, kde dosahuje nejlepší share – 43 %. Týdenní reach je 4 747 000 posluchačů a denní 2 799 000, což představuje 31,7 % populace ČR. Lídrem rozhlasového trhu mezi komerčními stanicemi je nadále Rádio Impuls s počtem 1 664 000 posluchačů za týden. Evropa 2 i Frekvence 1 nadále zůstávají komerční dvojkou a trojkou na trhu (v týdenním poslechu).
„Velmi nás těší, že můžeme obchodně zastupovat první tři posluchačsky nejúspěšnější stanice, které dokážou celoplošně oslovit široké publikum. Náš bundle Radio United TOTAL je nadále nejúspěšnějším řešením na trhu s týdenním reachem až 4 747 000 posluchačů (53,7 %),“ říká Jan Čadek, obchodní ředitel divize rádií Media Clubu.
Stanice ze sítě Radio United Broadcasting se i nadále těší loajální základně posluchačů a mírnému nárůstu poslechovosti. Aktuální share je 13,45 % (meziroční nárůst 0,82 p. b.). „Rádio Kiss jako nejsilnější značka v rámci vlastnické skupiny dosáhla na týdenní reach 684 000 a denní reach 361 000 posluchačů. Potvrdila se tak úspěšnost značky na trhu i formátová ukotvenost. Rádio Beat stejně jako Country rádio vykazují v aktuálních datech meziroční nárůst 22 000, resp. 52 000 týdenních posluchačů. Rádio Spin a Radio 1, jako unikátní rozhlasové značky na rádiovém trhu ČR, si drží týdenní poslech na úrovni 50 000 posluchačů,“ dodává Jan Čadek.
Celkový týdenní poslech dosáhl za období od 1. 7. do 17. 12. 2020 úrovně téměř 7,5 milionu posluchačů, tj. 84,8 % populace ve věku 12–79 let. Každý den pak rádio poslouchá 59,8 % populace (téměř 5,3 milionu lidí). Meziročně došlo ke snížení podílu lidí v populaci, kteří poslouchali rádio, o cca 2 % (denně i týdně). „Tento fakt se dá vysvětlit vynucenou změnou chování obyvatel. Menší mobilita – zejména cestování autem, home office – má dopad na poslech v zaměstnání atd. Lidé už od jara loňského roku čelí střídavě omezením na mnoha úrovních svých životů. Celkové mediální chování je touto situací jednoznačně ovlivněno,“ vysvětluje Jan Čadek a dodává: „Na úrovni jednotlivých stanic se snížení počtu posluchačů projevilo absolutně zcela logicky u posluchačsky nejsilnějších rádií (celoplošné stanice), nicméně relativně se nejedná o nijak vybočující změnu ve smyslu srovnání s průměrem rádiového trhu.“
Pandemie koronaviru ovlivnila i samotné sbírání dat v rámci Radioprojektu. Téměř celý čtvrtý kvartál byl dotazován (metodou CATI) v nestandardním období, tzv. lockdownu, z důvodu pandemie covid-19. Výsledky poslechu kombinují toto období se třetím čtvrtletím, kdy se naopak situace v republice uvolnila a lidé se chovali de facto obvyklým způsobem. Kombinace, resp. zprůměrování těchto dvou období v datech Radioprojektu popisuje aktuálně rozhlasové chování populace ČR.